Vyvýšené záhony vyrobené z paletového nástavce

Pěstování vlastní zeleniny je jedním z nejvděčnějších zážitků, a to nemluvě o penězích, které můžete pěstováním vlastní zeleniny ušetřit.

Přemýšleli jste o vyvýšeném záhonu?

Vyvýšené záhony se zakládají ve vrstvené struktuře a uchovávají půdu teplou, podporují tedy rychlý růst rostlin. Pokud i Vaši zahradu trápí slimáci, plevel nebo hlodavci, ve zvýšeném zákonu budou Vaše pracně vypěstované rostlinky mnohem lépe chráněny. 

 

Asi ale nemusíte dlouho přemýšlet, abyste přišli na tu největší výhodu vyvýšeného záhonu – zvýšený záhon se rovná méně hrbení, a tedy příjemnější údržbu. Navíc jsou vyvýšené záhony velmi estetickým prvkem pro každou zahradu, vejdou se i na menší zahrádky a postavit je můžete i na terase nebo ve svahu.

 

Nejjednodušší způsob jak vyvýšený záhon vytvořit

V dnešním článku vám představíme nejjednodušší způsob, jakým si můžete záhon vytvořit. Nepotřebujete být vůbec kutil, jedná se o nenáročnou variantu, která Vám ale bude na zahrádce dlouho sloužit a dělat radost. Využijeme paletové ohrádky (známé také jako paletové nástavce). Původní účel paletových ohrádek je ochrana zboží na paletách. Nejčastější rozměr je 1200 mm x 800 mm (vyráběné, aby přesně pasovaly na europalety). 

 

Paletová ohrádka je tvořena čtyřmi dřevěnými bočnicemi, které spojeny kovovými panty. Dřevo je většinou smrkové, hoblované nebo i nehoblované. Díky pantům se dá složit pro snadnou přepravu a skladování. Rozložená vypadá jako rám – tedy ideální základ pro váš záhon. Paletové nástavce můžete na sebe vrstvit a dosáhnout tak libovolné výšky záhonu. V současnosti jsou velmi populární právě pro použití na zahradě. 


Pokud si budete paletovou ohrádkou pořizovat narazíte na velký rozdíl v cenách. Nejvýhodnější je porozhlédnout se po internetové inzerci, jestli ve vašem okolí někdo nenabízí použité paletové ohrádky. Za nové paletové nástavce si připlatíte, nejdráž vás vyjdou nástavce přímo prodávané již jako příslušenství pro zahradu.  V našem článku bychom Vám ale rádi ukázali, že i použitý a zašlý paletový nástavec, který už dávno nemá přitažlivý vzhled nového dřeva, se dá proměnit v chloubu vaší zahrady.  

Nátěr paletových záhonů je skvělý způsob jak zlepšit funkci, estetiku i životnost

Na nátěr použijte raději tmavší barvu. Světlejší odstíny odrážejí sluneční paprsky, ale tmavé odstíny je pohlcují. Znáte intenzivní žár černé střechy v horkém letním dni? Dopřejte svým rostlinkám více tepla a ony se Vám odmění větším množstvím vegetace. Barva nemusí být nutně černá, ale Falu Rödfärg Original v odstínu černé je oblíbenou volbou. 

 

I starý a zašlý paletový nástavec získá nový život novým nátěrem. Kvalitní barva také prodlouží životnost vašich dřevěných záhonů. Když si pořídíte nové dřevěné nástavce, musíte počítat s tím, že dřevo nezůstane zářivě krásné moc dlouho, pokud šedivá patina dřeva není vaší oblíbenou estetikou, sáhněte po kvalitním stálobarevném nátěru.

 

 

Jdeme tvořit!

1. Připravte si paletové nástavce. Doporučená výška záhonu je 50-60 cm, ale postavit ho můžete jakkoli nízký či vysoký si přejete. Výška jednoho nástavce zpravidla bývá 20 cm. 

 

2. Nejprve se zbavte všech nečistot, pečlivě je setřete vlhkým hadříkem, aby barva při malování dobře přilnula. Pokud je dřevo napadené plísní, nejprve ho ošetřete příslušným přípravkem.


3. Připravte si barvu. Falu Rödfärg Original výborně přilne k nehoblovanému dřevu, pokud je tedy váš budoucí záhon z nehoblovaného dřeva, je to vynikající volba. 


Pokud je ale váš paletový nástavec hoblovaný, a přesto jste rozhodnutí pro řadu Falu Rödfärg Original, nařeďte barvu pro první nátěr 15 % vody a 1 % saponátu (barva lépe přilne). Barva Falu Rödfärg se používá ve dvou vrstvách, i pro nátěr druhé vrstvy nařeďte barvu 15 % vody. Díky ředění barvy bude možná potřeba i třetí nátěr, aby bylo dosaženo plného pokrytí. 


Pro hoblované dřevo je  určená Falu Rödfärg Träfasad. Obě řady výrobků Falu Rödfärg jsou dostupné v různých krásných matných odstínech. 


4. Jdeme malovat! Natírejte v tenkých vrstvách a mezi jednotlivými nátěry nechte zaschnout dle návodu (24-48 hodin). 


 

Nákupní košík